wtorek, 8 kwietnia 2014

Wirtualna wycieczka po Nikiszowcu

Na blogu Julii Orzech ukazała się recenzja książki o Maćku. 
Autorka recenzji przybliża historię Nikiszowca przypominając nazwisko jego architektów - Emila i Georga Zillmanów z Charlottenburga. Urzekły ją, tak samo jak mnie, architektoniczne detale, urokliwe szczegóły w architekturze familoków. Czytając recenzję poczułam nieodpartą ochotę, żeby wsiąść do pociągu i przejść się po Nikiszowcu - niestety, na tę przyjemność muszę jeszcze trochę poczekać.
 
Autorka pisze:
"Książeczka Magdaleny Zarębskiej jest niewątpliwą promocją Nikiszowca i wielkim ukłonem w stronę kultury śląskiej. Na zaledwie kilkunastu stronach autorka zawarła najbardziej charakterystyczne dla tego regionu zwyczaje i codzienne życie rodziny górniczej.  Stworzyła też coś na wzór przewodnika turystycznego po Nikiszowcu, gdyż z książeczką można swobodnie zwiedzać dzielnicę, posługując się dokładną mapką zamieszczoną z tyłu.  Żeby tego było jeszcze mało, pan Bernard Kurzawa przełożył tekst na gwarę śląską, co pozwala już w pełni obcować z tą kulturą. Uważam, że dla mieszkańców Śląska jest to powód do dumy, że ich język zajmuje coraz szersze miejsce w literaturze. Dla czytelników pochodzących z innych regionów Polski, gwara będzie stanowiła nie lada atrakcję oraz duże czytelnicze wyzwanie."

Bardzo mnie cieszy tak pozytywna recenzja, mam nadzieję, że zachęci Czytelników do wędrówki po Nikiszowcu śladami Maćka Szpyrki. Całość recenzji można znaleźć na blogu Julii Orzech 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz