środa, 25 maja 2011

Kaktus na parapecie

W księgarniach można już kupić moją nową książkę dla dzieci "Kaktus na parapecie" Wydana nakładem wydawnictwa "Skrzat". Książka dla dzieci małych i dużych, wrocławianie powinni czytać uważnie, bo akcja dzieje się w naszym mieście:)
Zachęcam serdecznie do lektury.

Zarys książki

W wyniku nieprzewidzianych okoliczności dziesięcioletni Mikołaj zostaje przeniesiony w przeszłość. Cofa się trzydzieści lat wstecz i trafia do PRL-u. Życie w innym ustroju jest dla niego kompletną abstrakcją, a załatwienie najprostszej sprawy urasta do rangi ogromnego problemu.


Mikołaj przypadkowo uruchamia program komputerowy, który przenosi go w czasie. Otoczenie nie zdaje sobie sprawy, że jest przybyszem z przyszłości. Żeby zamiana nie wyszła na jaw, Mikołaj musi dopasować się do komunistycznych warunków życia. Przyzwyczajony do wygody, ogromnego wyboru towarów i postępu technicznego musi poradzić sobie w czasach niedoborów i braków.

Próbuje prowadzić normalne życie – chodzi do szkoły, uczy się języka rosyjskiego, po lekcjach gra w kapsle. Bierze udział w akademii szkolnej, wyjeżdża na wykopki. Spędza z rodzicami dzień w lesie i naprawia z tatą Syrenkę. Codzienność nieustannie go zaskakuje, w kraju, gdzie nawet zakupy są problemem i niczego nie można dostać.

Życie w przeszłości ma też niezaprzeczalne plusy – najbardziej podoba mu się, że sam wychodzi na podwórko i nie ma nad sobą żadnej kontroli, zwłaszcza w postaci telefonu komórkowego.

Książka w przystępny sposób opowiada o życiu w czasach PRL-u. O problemach, które dla współczesnych nastolatków są zupełną abstrakcją.
Pobyt w przeszłości uczy samolubnego Mikołaja współpracy, docenia, że nie tylko rzeczy materialne mają wartość i uczy się dzielić z innymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz